Ana Sayfa Genel 20 Şubat 2019 214 Görüntüleme

Ümmül Benin selamullahi aleyha Kimdir?

Ümmül Benin selamullahi aleyha Kimdir?

İsmi : Fatıma bint Hizam selamullahi aleyha

Lakabı : Ümmü’l-Benin

Ölüm Tarihi : 13 Cemaziyel Ahir

Baba Adı : Ebu’l-Mecl Hizzam bin Halit

Anne Adı : Leyla veya Semame

Türbesi : Medine, Cennetu’l-Baki

Eşi : Hz. Ali aleyhisselam

_________________________

Ümmül Benin selamullahi aleyha’nın Hayatı

Ümmü’l-Benin diye meşhur olan Fatıma bint Hizam, Müminlerin Emiri Hz. Ali bin Ebu Talib’in (aleyhisselam) eşidir. Ümmü’l-Benin (selamullahi aleyha) Şialar nezdinde saygınlığı ve ihtiramı yüksek olan bir hanımefendidir. Hz. Ümmü’l-Benin Hz. Ebu’l-Fazlı’l Abbas (aleyhisselam), Abdullah, Cafer ve Osman’ın annesidir. Bunların her dördü de Kerbela’da Aşura günü şehit olmuşlardır. Dört erkek çocuğun annesi olduğu için kendisine Ümmü’l-Benin (oğulların annesi) denmiştir.

Kerbela Vakıasından sonra, İmam Hüseyin (aleyhisselam) ve oğulları için sıkça ağıt yakmıştır, öyle ki Ehlibeyt (aleyhisselam) düşmanları dahi ona eşlik etmişlerdir. Ümmü’l-Benin’in (selamullahi aleyha) kabr-i şerifleri Baki Kabristanındadır.

Hz. Ali aleyhisselam ile evliliği

Hz. Fatıma’nın (selamullahi aleyha) vefatından yıllar sonra, Hz. İmam Ali (aleyhisselam) Arap soyunu tanımada ünlü olan kardeşi Akil’le asil bir aileden gelen, cesur ve savaşçı evlatlar doğurabilecek bir eş bulması konusunda istişarede bulundu. Akil, Hz. Ali’ye (aleyhisselam) Fatıma bint Hizam bin Halid’i önererek şöyle dedi: ‘Araplar arasında (Beni Haşim’den sonra) Beni Kilab kabilesinden daha cesur erkekler görülmemiştir.’ Böylelikle Hz. İmam Ali (aleyhisselam) kardeşinin de tavsiyesi üzerine Hz.Ümmü’l-Benin selamullahi aleyha ile evlendi.

Bu evlilikten Hz. Abbas aleyhisselam, Abdullah, Cafer ve Osman adlı dört çocuk dünyaya geldi. Bundan dolayı Fatıma’ya (selamulahi aleyha) Ümmü’l-Benin (oğulların annesi) denmiştir. Bu dört kişi cesaret ve kahramanlıklarıyla meşhurlardı. Hz. Ümmü’l-Benin’in (selamulahi aleyha) her dört evladı da Kerbela’da önderleri ve abileri olan İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) yanında şehit düşmüşlerdir.

Denildiğine göre evliliklerinin üzerinden bir süre geçtikten sonra İmam Ali’den (aleyhisselam) kendisine Fatıma ismi yerine Ümmü’l-Benin diye seslenmesini ister. Gerekçesi ise Hz. Ali’nin kendisine Fatıma diye seslendiğinde Hz. Hasan aleyhisselam ve Hz. Hüseyin aleyhisselam’ın aklına anneleri Hz. Fatıma Zehra’nın (selamullahi aleyha) gelebilecek olması ve geçmişte yaşadıkları acı hadiseleri yeniden hatırlamaları olarak gösterilmiştir.

Kerbelada 4 evladınon şehit olduğu haberini duyunca o gayretli hanım şöyle buyurdu:

“Keşke oğullarım ve yeryüzünde olan her şey Hüseyin’e (aleyhisselam) feda olsaydı da o yaşıyor olsaydı.”

WikiShia’dan alıntıdır. Asıl kaynak için TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İmam Zeynel Abidin aleyhisselam

İmam Zeynel Abidin aleyhisselam

Yazılım & Tasarım | Özak Ajans